Do Krumlova za trenérem Radkem Votavou a špičkovým českým badmintonem

Aktuálně zabírá Radku Votavovi nejvíce času trénink dvojice badmintonových reprezentantů Jaromíra Janáčka a Tomáše Švejdy. V deblu se oba hráči probojovali až na Mistrovství světa, ale plány jim prozatím zhatil koronavirus. Čas tedy věnovali tréninku tady doma a i jejich trenér měl měl možnost popřemýšlet nad smyslem snažení sportovců. Pojďme si krátce pohovořit s trenérem SK badminton Český Krumlov o tom, jak je natož dnešní mládež a jak to vlastně funguje v takovém sportovním klubu.

Letní prázdniny jsou obdobím oddychu, ale samozřejmě není nad zdravý pohyb. Jak sportují v létě badmintonisté?

Od srpna pořádáme pravidelně kempy a klubová soustředění, kterých se účastní naše děti. Spousta z nich to pak bere jako start do normálního režimu během školního roku. Lepší hráči pochopitelně dodávají na letní prázdniny individuální plány. Během prázdnin se s nimi také osobně potkávám.

Důležitá činnost klubu je starost o členskou základnu a její rozvoj. Jak se o ni staráte vy?

Snažíme se dělat nábory, spolupracujeme se školami a chodíme do prvních, druhých a třetích tříd všech krumlovských základních škol. Aktivně jsme se představili také na Lipno Sport festu. Ale i tady v Českém Krumlově jsou akce jako Krumlovské kroužkobraní, které na začátku září představují všechny dostupné sporty.

Jak je vlastně trenérsky zajištěna příprava hráčů?

Trénujeme asi v pěti až šesti trenérech, střídáme se. Kromě nás starších se dětem věnují podle svého času také aktivní hráči jako Hanka Milisová, ale i současní reprezentanti Míra Janáček s Tomášem Švejdou. Pochopitelně máme rozdělené hráče na věkové skupiny od přípravek až po nejstarší mládež. Junioy pak spojujeme s dospělými hráči.

V čem je badminton lepší než jiné sporty, pokud vás tedy mohu „donutit“ k takové odpovědi?

Badminton je komplexní sport, který zahrnuje všechny pohybové aktivity po kondiční stránce. Je velice nároční technicky, hráči se učí stále nové a nové věci. Neznamená to, že se děti v přípravce badminton naučí, ale i starší hráči se neustále zdokonalují a nacházejí nové dovednosti. To je přece dobré i do normálního života. Pozitivní je také, že společně trénují děvčata s chlapci, hrají spolu i soutěže, mají společnou disciplínu – smíšenou čtyřhru. Ačkoliv je badminton individuální sport, má také soutěže družstev.

Jaké dovednosti si mladí hráči postupně osvojují, pokud k vám přijdou do klubu?

Ranné mládí je o obratnosti a rychlosti, postupně přijde výbušnost a když hráč dozraje, přichází vytrvalost a síla.

Jak jsou na tom dnešní děti z hlediska jejich fyzického stavu?

Děti se dělí na talentované, které mají pohyb daný v genech a rozvíjejí se přirozeně, a na ty, kteří se pohybovým dovednostem musí naučit. Moderní technika přinutila děti víc sedět, dívat se na obrazovky a tím pádem ji chybí pohyb, který jsme měli my, když jsme byli malí. Dětem tak chybí základní výbušnost a obratnost. Jedná se o celosvětový problém. Proto klademe důraz na to, abychom děti správně naučili základní dovednosti, třeba běhat pozadu, což není úplně přirozené. Myslím si však, že tak špatné, jak je to někdy prezentováno, to zase není.

Za rozhovor děkuje redakce Jihočeského Kurýra

ůsdůlklsůfků