Kandidátka na hejtmanku upozorňuje na nezodpovědnost politiků: Výsledkem je špatná doprava, miliarda utopená v letišti a ukradený Temelín.

Jednačtyřicetiletá Ivana Kerlesová bude v letošních podzimních volbách do jihočeského zastupitelstva kandidovat za hnutí Trikolóra. Pro hnutí Václava Klause mladšího to budou první krajské volby, pro Ivanu Kerlesovou také. Lépe řečeno, první krajské volby na kandidátce. Na některých dřívějších volbách se totiž podílela jako mediální a PR poradkyně.

Doposud jste politikům radila, co mají dělat, aby u veřejnosti uspěli. Nyní jste sama v kůži politika. Jaké to je?

Díky své profesi a úzké spolupráci s některými osobnostmi jsem pronikla do zákulisí politiky už v roce 2004. Od té doby jsem se podílela na přípravě různých kampaní i jejich realizaci, kdy jsem s politiky absolvovala většinu cest za občany. Dnes, o 16 let později, se také podílím na přípravě i realizaci kampaně a rozdíl je pouze v tom, že jsem zároveň i její tváří.

Jste rodilá Jihočeška – jak vnímáte náš region?

Jižní Čechy jsou nejkrásnějším krajem v celé naší zemi. Po svých předcích jsme zdědili neuvěřitelné bohatství v podobě historických památek a nádherné krajiny, máme zde čistou přírodu. Vedle toho tu je viditelný odkaz nezodpovědné politiky: špatná doprava, miliarda utopená v letišti a ukradený Temelín.

Jak to myslíte „ukradený Temelín“?

To, že dostavba jaderné elektrárny Dukovany byla upřednostněna před dostavbou Temelína, je selhání našich poslanců. Právě oni nedokázali prosadit důležitost stavby, která nám, Jihočechům, mohla přinést energetickou stabilitu a záruku cenově dostupné elektřiny. A to i přesto, že Temelín byl připravenější lokalitou k dostavbě. V poslanecké sněmovně nyní sedí za Jihočeský kraj zástupci ANO, KDU-ČSL, SPD, Piráti, TOP 09, ČSSD, KSČM a ODS. Ti všichni nám nechali stavbu, která mohla znamenat významné subdodávky pro jihočeské firmy, ukrást sousední Vysočinou.

Proč je pro Jihočechy Jaderná elektrárna Temelín tolik důležitá?

Letošní pandemie koronaviru ukázala, že se v ničem nemůžeme spoléhat na pomoc ze zahraničí a musíme být soběstační. To se týká i energetiky. Jádro patří mezi nejbezpečnější a nejčistší zdroje, navíc v našich přírodních podmínkách je ideální jako základ energetického mixu. Elektřina z jádra je o 50 procent levnější než z uhlí. Jde o šetrnou energii, která chrání klima. Dostavba JETE je zárukou toho, že se cena elektrické energie nebude rapidně zvyšovat. A pokud do stavby elektrárny zapojíme jihočeské firmy jako subdodavatele, přínos pro region bude obrovský i z hlediska ekonomiky.

Zmínila jste špatnou dopravu, ale z Českých Budějovic do Prahy to už celkem jde…

Ano, z Budějovic do Prahy to jede o trochu rychleji, než před pár lety, ale máme tu mnoho silnic, které potřebují opravit, chybí obchvaty měst. Konkrétně České Budějovice vyšly z nedávného hodnocení Mladé fronty Dnes jako město s nejnebezpečnější dopravou v celé České republice! To je přeci alarmující! Zvlášť, když se tu pod vedením ANO poslední roky staví nové a nové semafory a retardéry. O parkování ani nemluvím: činnost města se scvrkla na zavádění zpoplatněných zón namísto plánování podzemního parkoviště v centru. Podle zastupitelů na ně nejsou peníze. Vtipné je, že na nefunkční letiště se finance našly. A nemalé…

Jak budete přistupovat k budoucnosti jihočeského letiště?

Jihočeské letiště v Plané u Českých Budějovic vnímáme jako politicky zmařený projekt. S dosavadní investicí kolem miliardy korun a nynějším stále probíhajícím procesem certifikace bude letiště schopné provozu příští rok – dle předpokladů ale ztrátového provozu. Protože veřejnost neví, za co konkrétně byly peníze utraceny, bude Trikolóra požadovat audit dosavadní přípravy letiště k provozu. Mám totiž podezření, že Jihočeský kraj a Město České Budějovice nedodržely povinnost péče řádného hospodáře a mohly se dopustit trestného činu. 

Máme za sebou zkušenost s pandemií koronaviru. Co jste si z ní vzala jako kandidátka na hejtmanku?

Pandemie nám ukázala, že musíme zůstat soběstační, a to jak v zemědělství, tak v energetice. Kraj musí být dobrým hospodářem – v dobách hojnosti myslet na to, že mohou nastat hubené časy. A že dovolenou v jižních Čechách můžeme trávit i bez nájezdů Číňanů.  

Copak nejsme v zemědělství soběstační?

Myslela jsem zemědělství určené k produkci potravin, ne příměsí do pohonných hmot. V uplynulých dnech výrazně zdražila zelenina, kterou k nám dovážíme. Důvodem je pandemie a chybějící sezónní pracovníci. Proč tu ale musíme mít česnek z Číny, mrkev ze Španělska, brambory z Itálie, když je dokážeme vypěstovat sami? Zemědělci raději osadí pole řepkou, protože mají zajištěn její odbyt. Proto usilujeme o zrušení povinnosti přimíchávání biosložek do pohonných hmot. 

Bc. Ivana Kerlesová (41 let) – kandidátka hnutí Trikolóra na jihočeskou hejtmanku. Rodačka z Českých Budějovic je majitelkou mediální agentury a byla jedním ze zakladatelů Trikolóry. V hnutí působí zároveň jako tisková mluvčí a je místopředsedkyní jihočeské organizace Trikolóry. 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ůsdůlklsůfků